
Piaskowanie – ciekawa technologia usuwania zanieczyszczeń
On 28 września 2022 by adminUsunięcie osadów, śladów korozji czy starych powłok malarskich z elementów konstrukcyjnych lub budowlanych – wszystko to wymaga zastosowania specjalistycznych technik. Jedną z nich jest piaskowanie, czyli obróbka strumieniowo-ścierna. W jaki sposób przebiega ten proces?
Czym jest piaskowanie?
Obróbka strumieniowo-ścierna polega na wykorzystaniu – w trakcie oczyszczania powierzchni – ścierniwa, które jest wyrzucane z tak zwanej piaskarki pod wysokim ciśnieniem. Efektem jest usunięcie warstwy wierzchniej materiału w sposób równie efektywny, jak w przypadku szlifowania. Podczas piaskowania możliwe jest jednak również oczyszczenie przedmiotów o skomplikowanym kształcie. Strumień powietrza lub cieczy, zawierający ścierniwo, z łatwością może bowiem dotrzeć do każdego załomu.
Proces ten jest zazwyczaj kilkuetapowy. W jego trakcie dochodzi kolejno do usunięcia starych powłok i zanieczyszczeń, wygładzenia powierzchni oraz do przygotowania ich do dalszych prac, takich jak na przykład malowanie.
Zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej
Obróbkę strumieniowo-ścierną wykorzystuje się zarówno w procesach przemysłowych, jak i podczas prac remontowo-budowlanych. W pierwszym wypadku celem tego procesu jest najczęściej usunięcie rdzy, osadów i zanieczyszczeń. Stosowany jest on przede wszystkim w odniesieniu do powierzchni, wykonanych z różnorodnych metali. Nie ma jednak przeciwwskazań do usuwania w ten sam sposób powłok lub zabrudzeń z drewna, szkła czy nawet z tworzyw sztucznych.
Zastosowanie tej techniki w pracach remontowych jest znacznie szersze. Można na przykład przy jej pomocy oczyścić detale architektoniczne, ogrodzenia lub ich elementy oraz płyty betonowe. W dużych miastach, takich jak Łódź, istnieją też firmy, oferujące wykorzystanie tej metody do czyszczenia chodników, elewacji budynków lub nawet powierzchni pomników. Technologia ta pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów, dlatego też jest stosowana w coraz szerszym zakresie – przykładem może być usuwanie przy jej wykorzystaniu starych powłok malarskich z mebli (najczęściej w takiej sytuacji w charakterze ścierniwa używa się sody) lub ze starych pojazdów.
Zalety obróbki strumieniowo-ściernej
Za najważniejszą zaletę tej metody najczęściej uznaje się jej uniwersalność. Piaskowanie może być bowiem stosowane w wielu procesach technologicznych i przemysłowych, a różnorodność wykorzystywanego w jego trakcie ścierniwa (oprócz tradycyjnego piasku i wspomnianej wcześniej sody można też zastosować w tym charakterze wiele innych materiałów – od stalowego śrutu po zmielone skorupy orzechów włoskich) pozwala na łatwe wykorzystanie tej właśnie technologii do obróbki wielu powszechnie spotykanych tworzyw.
Pozwala ona przy tym na uzyskanie powierzchni znacznie gładszej i lepiej przygotowanej do malowania niż tradycyjne szlifowanie. Umożliwia ponadto dotarcie do miejsc trudno dostępnych i ich dokładne oczyszczenie, dzięki czemu możliwe jest zachowanie wysokiej dokładności w każdej fazie prowadzonych robót.
Technika ta jest przy tym szeroko rozpowszechniona – w dużych miastach, np. w Łodzi bez problemu można znaleźć firmy, wykonujące piaskowanie. Pozwala to na wybór wykonawcy spośród grona firm, posiadających duże doświadczenie i świadczących usługi najwyższej klasy. Dostępność specjalistów w zakresie obróbki strumieniowo-ściernej pozwala też na proste porównanie ich ofert i wybór najlepszej spośród nich.